John Eliot Gardiner

Gardiner, John Eliot (ur. 1943) brytyjski dyrygent, jedna z najważniejszych postaci wykonastwa historycznego (HIP). Świetnie rozumie dramatyzm w muzyce, przez co jest rewelacyjnym wykonawcą oper Mozarta, ale do jego wybitnych nagrań należy zaliczyć także Requiem Verdiego, obie Pasje i Msze h-moll Bacha, Mszę c-moll Mozarta, czy Msze Haydna.

John Eliot Gardiner kierował (i kieruje) kilku zespołami:
Monteverdi Choir — założony przez J.E. Gardinera w 1966 roku zyskał sławę najlepszego chóru na świecie. Ale pojawiła się konkurencja. Nazwa oczywiście od Claudia Monteverdiego, którego Vespro della Beata Vergine otworzyło drzwi do kariery arabisty (biorąc pod uwagę kierunek studiów) Gardinera.
English Baroque Soloists — zespół instrumentalny, założony przez J.E. Gardinera w 1978 roku, grający na instrumentach dawnych, wykonujący muzykę baroku i klasycyzmu.
Orchestre Révolutionnaire et Romantique — zespół założony przez J.E. Gardinera w 1990 roku, grający na instrumentach dawnych, ale wyspecjalizowany w muzyce epoki klasycyzmu i baroku.

Największe triumfy John Eliot Gardiner odnosił w latach 80-tych. Obecnie jego sława nieco przyblakła (na co nałożyły się także kłopoty ze sporym i umiarkowanie udanym projektem BCP — Bach Cantatas Pilgrimage).

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License